Żyjemy w czasach błyskawicznego rozwoju nowych technologii. Komputery, smartfony i tablety to w tej chwili nie tylko źródło informacji, ale i rozrywki. Niekiedy można mieć wrażenie, że zaczynają one zastępować dziecięce zabawki. Czy taki stan rzeczy powinien napawać optymizmem, czy raczej budzić poważne obawy? W naszym artykule przyjrzymy się wpływowi nowych technologii na psychikę dzieci.
Pozytywne skutki korzystania przez dziecko z nowych technologii
Choć wielu czytelników oczekuje pewnie wskazania samych negatywnych aspektów związanych z wpływem nowych technologii na psychikę dzieci, nie da się ukryć, że korzystanie z nich przez najmłodszych ma także pozytywne skutki. Do najpowszechniejszych z nich należą:
- łatwiejszy dostęp do wiedzy – dzięki nowych technologiom, dziecko w każdej chwili może poszerzyć wiedzę i znaleźć potrzebne mu informacje. Trzeba je jedynie nauczyć, jak to robić i wskazać wiarygodne źródła,
- rozwój intelektualny – jeżeli odpowiednio ukierunkujemy zainteresowania dziecka, nowe technologie mogą stać się dla niego źródłem rozwoju intelektualnego i kształcenia kreatywności. Pomocne mogą okazać się aplikacje edukacyjne, które łączą w sobie zabawę i naukę, zachęcając tym samym dziecko do poszerzania wiedzy i rozwiązywania problemów,
- komunikacja z rodziną i rówieśnikami – choć nic nie zastąpi bezpośredniej komunikacji i to na nią przede wszystkim trzeba stawiać nacisk, nowe technologie mogą być w tej kwestii pomocne. Mowa tutaj przede wszystkim o komunikacji z bliskimi osobami, z którymi dziecko nie może mieć bezpośredniego kontaktu ze względu na dzielącą odległość.
Negatywne skutki korzystania przez dziecko z nowych technologii
Oczywiście istnieje także szereg negatywnych skutków, jakie wiążą się z korzystaniem przez dzieci z nowych technologii. Należą do nich przede wszystkim:
- uzależnienie – niekontrolowane spędzanie przez dzieci czasu przed ekranami smartfonów czy komputerów, bardzo szybko może doprowadzić do uzależnienia. To zaś będzie miało wpływ na zdrowie zarówno w aspekcie psychicznym, jak i fizycznym. Nadmierna ekspozycja na światło niebieskie i szybkie bodźce to zarówno problemy ze snem i koncentracją uwagi, jak i łatwa droga do wad wzroku,
- wpływ na samoocenę – dzieci, które dużo czasu spędzają w mediach społecznościowych, mogą nie tylko porównywać się z innymi, ale być też narażone na krytykę, a nawet nękanie przez rówieśników. To zaś może mieć bardzo duży wpływ na samoocenę i w konsekwencji przekładać się na problemy psychiczne,
- izolacja społeczna – kontakty dziecka z innymi absolutnie nie mogą ograniczać się do wirtualnego świata, ponieważ może to bardzo poważnie zaburzyć jego interakcje z ludźmi w świecie rzeczywistym.
Nowe technologie mają bardzo duży wpływ na psychikę dzieci. I choć korzystanie z nich niesie ze sobą wiele pozytywów, kluczem do sukcesu jest kontrola rodziców. Jeżeli znajdą oni złoty środek i pozwolą dzieciom na niezbyt długie korzystanie z nowoczesnych urządzeń w mądry sposób, nie powinno wyniknąć z tego nic złego. Bardzo ważna jest także rozmowa na temat zagrożeń i ustalenie jasnych zasad.